Denne lille stemningsfulde lodge ligger i Nairobis rolige og eksklusive forstad, Karen, lidt sydvest for storbyens centrum for foden af Ngong Hills.
Placeringen af lodgen er ikke alene optimal på grund af de smukke, grønne og frodige omgivelser, men også perfekt som udgangspunkt for at besøge nogle af byens største attraktioner. Både Elefantbørnehjemmet, Giraffe Centre samt hovedindgangen til Nairobi National Park ligger ganske tæt ved, ligesom der er mindre end 1 km til Karen Blixens kenyanske hjem, M´Bogani House, som nu huser Karen Blixen Museum.
Desuden er der god vejforbindelse til Nairobis internationale lufthavn ad den nye ringmotorvej langs Nairobi National Park, ligesom den lille lokale Wilson Airport - hvorfra der flyves til og fra savannen - ligger ganske tæt ved.
Stedet oser af charme og hovedhuset, det historiske Swedo House, er opført tilbage i 1906-8. Det blev oprindeligt opført som jagtlodge og farmhouse, men husede senere farmmanageren på Karen og Bror Blixens kaffeplantage. Bl.a. boede Karens bror Thomas Fasti Dinesen i en længere periode i Swedo House, da han hjalp Karen med at opbygge dele af kaffeproduktionen på farmen.
I dag fungerer bygningen som reception for hotelgæster. De øvrige bygninger er kommet til senere, men holdt i samme stil, bl.a. de 13 værelser/suiter i hyggelige bungalows. Indkvartering kan ske i ”Classic rooms”, ”Junior suiter” og ”Deluxe suiter”. Disse er fordelt rundt i den parklignende have, der bugner af tropiske træer, buske og smukke blomster, der tiltrækker et rigt fugleliv. De rummelige værelser er dekoreret med kenyansk kunsthåndværk, og er udstyret med komfortable senge, pejs, et dejligt badeværelse samt en veranda, hvorfra omgivelserne kan nydes. Der findes også minibar, satellit-tv og internet på alle værelser.
Der er 4 forskellige restauranter på lodgen, Hattons Lounge Restaurant, The Garden Restaurant, Babettes Restaurant samt Atrium og Bar Restaurant. Den velassorterede bar har et stort udvalg af drikkevarer og serverer såvel god øl og vin, som spændende drinks og cocktails samt dejlige ikke alkoholiske drikke. Restauranterne har noget for enhver smag og deres internationale tilsnit tiltrækker mange gæster fra hele byen. I haven findes der en dejlig swimmingpool og spa.
I de nære omgivelser i bydelen Karen er der rige muligheder for at dyrke sport, hvor der f.eks. kan rides samt spilles golf, tennis, squash eller køres mountainbike.